poniedziałek, 12 października 2015

Rzecz rozwlekła o powrocie do normalności, krwawej Mary i kawałku naprawdę dobrej literatury

Im większe zero, tym bardziej nadęte (U.Zybura)

I to moi Państwo jest wystarczający – i jakże przerażający – powód, dla którego kończymy z autonadmuchiwaniem swojego i tak nadętego zero, tfu… ego. Dlatego dziś żadnych popisów. Żadnej literatury z górnej półki, którą to z uśmieszkiem lekkiej wyższości i odgiętym paluszkiem będziemy prezentować. Żadnego krytykowania softpornosów znaczy greyów itd. Dziś organizujemy powrót do normalności i pogadamy sobie o zwykłym babskim czytadle. 

Za rządów żadnego monarchy w tym czy innym kraju nie doszukamy się tak wielu zasługujących na potępienie i gniew Boży zdarzeń, które wydarzyły się w tak krótkim czasie, co dane było zobaczyć za rządów królowej Marii. (John Foxe, 1563)

Błazen królowej pióra Philippy Gregory – pisarki z pretensjami do produkowania literatury niemalże historycznej… Kurcze. Niby czytadło ale… niby powieść historyczna ale…. Trudno zakwalifikować i w sumie sprawa bez znaczenia, bo ot - fajnie się przyswaja. Fakt – podbudowa historyczna bardzo rzetelna, a fantazja autorki pozwala w sposób arcysympatyczny zgłębić niełatwe lata panowania Bloody Mary - córki Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej. Generalnie rzecz biorąc, Maria I Tudor jest postacią nadzwyczaj złożoną i trudną w jednoznacznej ocenie – podobnie zresztą jak nieomal wszyscy członkowie rodu Tudorów. Jeśli ktoś interesuje się historią Anglii, niewątpliwie świadom jest faktu, że Krwawa Maria nie dostała swojego przydomka z powodu upodobania do soku pomidorowego, a jej imię zajmuje poczesną pozycję w Historii zbrodni i okrucieństwa pana Montefiore... Trudno uciec od schematu opisując taką postać a jednak pani Gregory świetnie się to udało. Tu nie ma osoby jednowymiarowej, tu nie ma potwora, tu jest połączenie miłości, fanatyzmu i władzy – iście wybuchowa sprawa… Tą drastyczną i w rezultacie tragiczną historię, autorka przedstawia z wyczuciem i dramatyzmem, bez – wszak zbędnego - mięsnego naturalizmu i rzeźni, której wizje sprawiają że rzygamy flakami… Jest fajnie, ciekawie i profesjonalnie. Mozaika artystyczna książki jest znakomita – fikcyjne postaci wplecione w wydarzenia historyczne, wielowątkowość a zwłaszcza wieloproblemowość tak sprytnie przemycona, że nawet trudne w odbiorze, zawikłane historie zmian w strukturach i kanwie kościoła, usypiające z natury wszechrzeczy dywagacje o działaniach reformacyjnych i wielkiej polityce, łykamy ochoczo i z apetytem. Moi Państwo. To naprawdę solidny kawałek literatury. Czyta się świetnie, jest i interesująco i z polotem. Na początku recenzji wspominałam o zwykłym babskim czytadle – przestrzeliłam. Dobra książka - tak jest zdecydowanie bardziej prawdziwie. Polecam serdecznie!

40 komentarzy:

 1. a ja lubię od czasu do czasu rzygnąć flaczkami :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam powieści historyczne i tą książkę czytałam.Ta autorka pisze świetne książki,właśnie kupiłam "Czerwona Królowa" :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeczytałam już kilka pozycji tej autorki i jestem zdecydowanie na TAK!

   Usuń
 3. Czytałam inne książki tej autorki i też są fajne :) Lubię bardzo takie fabularyzowane książki o postaciach historycznych. Polecam cykl "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam historię dynastii Tudorów, książka pewnie wpadnie mi w ręce. Dziś za oknem śnieg, więc czytanie przeciwdepresyjne wskazane !:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sześć żon Henryka VIII - koniecznie przeczytaj.

   Usuń
  2. Facet diabeł wcielony, ale "dzięki" jego cielesnym uzależnieniu spłodził największą królową Anglii:) Moja mama strasznie wciągnęła mnie w serial "Wspaniałe stulecie" o dynastii Osmanów i imperium. Ciągle o nich czytam, naprawdę niektórzy ludzie mieli niesamowitą charyzmę. Gdyby nie śmiertelność, pewnie już ktoś rządziłby całym światem.

   Usuń
  3. A wiesz, ja go nawet lubie. Koniecznie przeczytaj ta ksiazke Pani Fraser, o ktorej pisałam wyżej. Troche inne oblicze tego człowieka- warto zerknąć.

   Usuń
 5. Patrząc na nazwę myślałam, że chodzi o koktajlu!
  Maria Tudor to jedna z ulubionych historycznych postaci, chętnie o niej poczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazwyczaj lubię takie historie, wywołują przyjemny dreszczyk na karku i gęsią skórę, jednak... świadomość, że taka postać faktycznie istniała i zakończyła żywot wielu, wielu innych istnień wywołuje u mnie pewien niesmak. To samo mam np. z Hitlerem. Tym niemniej książka mnie zaciekawiła, może dałabym radę przeczytać, skoro jest dobrze napisana, bez wywracania flaków na lewą stronę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, to taki styl romansu historycznego, lektura bardzo przyjemna w odbiorze.

   Usuń
  2. Romans historyczny i licznie ścielący się trup w tle :D No to ładnie.

   Usuń
 7. Ta powieść z pewnością urzekłaby moją teściową :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię bloody maryy właśnie za ten jej "uroczy" charakterek i przez Twoja recenzje lubię ją jeszcze bardziej ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też czytam o niej z zainteresowaniem:). Polecam - książka jest bardzo dobrze napisana.

   Usuń
 9. Skoro polecasz to jak dorwę to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaistniała przed chwilą w moim domu sytuacja utwierdziła mnie w przekonaniu, że jesteś szalona :DDD zdrowo rąbnięta!
  Dzięki Kochana, muszę ostygnąć z wrażenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I groźna! Jeszcze groźna jestem :)

   Usuń
  2. heheheee :)
   i to zarysował się nam profil psychopaty ze skłonnościami morderczymi :D
   mój Ty Psychopato Kochany *: Dziękuję *:

   Usuń
  3. Raduje mnie Twoje zadowolenie!!!!!

   Usuń
 11. W tamtych czasach wszyscy władcy byli nienormalni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eva - ja uwielbiam Twoje komentarze "w punkt". :)))) Miodzio - jak zawsze!!!!

   Usuń
 12. nie znam, ale ja już nie wyrabiam z czytaniem :D jak wchodzę do biblioteki to wszystko chcę na raz haha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo słusznie. Trzeba czytać ponadnormatywnie, bo połowa naszych rodaków zatraca zdolność składania liter w wyrazy :)

   Usuń
 13. Jak Franka poleca tez, to chyba warto, niechaj Franka ratuje, bo jesiennie doły się zapodają coraz częściej ech :)

  OdpowiedzUsuń
 14. przeczytam, przeczytam! :) ale teraz mam pasjonujący kryminał :) dalsze losy Milenium, ta najnowsza książka :) ... to lecę :)

  http://lamodalena.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Coś mi się wydaje, że musiałabym zacząć czytać polecane przez Ciebie książki, a nie tylko dopisywać na listę :) Hmmm... Może jakieś postanowienie noworoczne? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monga, Ty nie kombinuj z robieniem list:)))).

   Usuń
  2. Ja lubię robić listy :) Tylko niestety czasem na samym zrobieniu się kończy :(

   Usuń
 16. "Im większe zero, tym bardziej nadęte"- rewelacyjny cytat!

  OdpowiedzUsuń
 17. nie wiem, nie wiem.. chyba nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń