czwartek, 14 maja 2015

Jogibabu czyli jest ogień – czwarteczek z kulturą zapowiada radosny piątek

Panie Ministrze Ciepłej Wody! Korzystając z okazji, że takie ministerstwo nie istnieje, pragnę tą drogą dać wyraz temu, co sądzę o pańskiej pracy i o panu osobiście. Ja, proszę pana, na ciepłą wodę czekam już zbyt długo! Ja rozumiem, że za sanacji, kiedy ciepłą wodę trzeba było dzielić na czworo, było to nieosiągalne. Gdy w czasie okupacji okupant wywoził całą wodę do Rzeszy – milczałem. Nie będę milczał jednak dzisiaj.
Ja, od dwudziestu trzech lat wolny obywatel swojego kraju, żądam dostarczania do mojego mieszkania podległymi panu rurami, ciepłej wody w ten sposób, żebym mógł z niej korzystać w godzinach i w ilościach jakie ja, a nie pan, uznam za stosowne!

Wiecie kochani, kto jest ojcem polskiego kabaretu w tym najznamienitszym kształcie, jaki pamiętamy z lat 70-tych? (albo i nie pamiętamy, ale oglądaliśmy pradawne programy tv w ramach powtórek starego kina... taaa). Kogo takie tuzy jak Tym, artyści Kabaretu Moralnego Niepokoju, Elity czy Tey uważają za swojego mistrza i nauczyciela? Ha! Nie zgadniecie. Nazwisko pewnie większości z Was wiele nie powie, ale już rzut oka na fotę…


No właśnie - Jerzy Dobrowolski. To fragmentem jego monologu pozwoliłam sobie rozpocząć dzisiejszą pogawędę… nie ma zmiłuj - jest czwarteczek czyli uwertura piąteczku słodziuśkiego i dziś kultura nieco bardziej uśmiechnięta czyli post…;). Ale nie będzie to post stricte postny tylko raczej satyryczny.
Jerzy Dobrowolski - satyryk, dramaturg, aktor i reżyser. Twórca kabaretu Koń … Może być statek przetwórnia Fryderyk Chopin, może być spółdzielnia krawiecka im. Bohaterów Getta, może więc być kabaret Koń.
Aktor, którego twarz zna niemal każdy, gorzej – z nazwiskiem… (patrz: ja). Grywał postaci charakterystyczne. Pamiętamy go przede wszystkim z komedii Barei - z ról "zawodowego" dyrektora z filmu "Poszukiwany, poszukiwana" …a mogę przemawiać, owszem, ogólnie, ja mogę naświetlić sytuację międzynarodową, ale w tych szczegółach Marysia to wszystko musi wyjaśnić
i Jerzego Dąbczaka z "Nie ma róży bez ognia" …Jogibabu brawo Jasiu, nie znałem cię z tej strony.
Dziś – nieco zapomniany, a szkoda, bo to jedna z największych pereł polskiej kultury powojennej. Wielka osobowość i wszechstronny talent.
Po dziś dzień jest symbolem; artystą, który otwarcie szydził z ustroju, piętnował głupotę i kochał absurdy w każdym wydaniu. Jego powiedzonka na stałe zagościły w języku i kulturze… Znacie to? "To już twoja broszka", „dzień dobry, jestem z Kobry”, „dla mnie bomba”, „ciekawostka przyrodnicza”, „dobre, dobre, takie sobie”, „zając nizinny”, „ale się porobiło”… znacie… Wszystko made in Jerzy Dobrowolski...
Żył pełnią życia tyle, że niedługo. Wódeczka dodawała mu skrzydeł i polotu, rychło jednak zrzuciła go na bocznicę i zmieniła barwny żywot w jałowe trwanie. Zmarł młodo spustoszony przez chorobę alkoholową.
Biografii jak zawsze nie mam zamiaru przepisywać – kto dociekliwy niech poczyta w Wikipedii. Zachęcam raczej do przypomnienia sobie najlepszych kreacji artysty… no i kochani… te monologi… Cymes nad cymesami…
Weźmy mydło. W zasadzie mydło można wymyślić samemu. Można je nawet wyprodukować samemu. Z popiołu i gliny, na przykład. Przy braku innych mydeł, to znaczy bez materiału porównawczego, można nawet takie mydło uznać za odkrycie epokowe, ponieważ wszystko jest relatywne i ocena danego faktu zależna jest od tła na jakim ten fakt występuje.
I jeszcze taka tam miniaturka:
Dąbczak (Dobrowolski): Skoro teraz jest marzec, to co było w marcu ubiegłego roku?
Zenek (Tym): Kwiecień… nie wiem!
A na zakończenie z grubej nogi…
Kobieta to taki sam mężczyzna, tylko innej płci i głupszy… Uwierzcie… Jako zapiekła feministka z wąsem i monoklem powiadam Wam… to jest jedyny facet, któremu mogę wybaczyć te słowa, bo do jasnej cholery, wiem że żartował… chyba… No ale jak to mówił Dąbczak – nie róbmy z tego zagadnienia…


31 komentarzy:

 1. A myślałam, że na fotce jest jakiś aktor. Widać w kwestiach satyrycznych jestem niedoedukowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ słusznie myślałaś :). To aktor i satyryk w jednym- jak szampon z odzywka niemal ;)

   Usuń
 2. dla mnie bomba - kultowy tekst!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię Twoje czwartkowe posty. Tego pana pamiętam z Marysi:) Ale fakt- nazwisko nic mi nie mówi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku anonimowy, ktory deklarujesz sympatie do moich czwartkowych wpisów - juz Cie lubie :)))

   Usuń
 4. Jesteś bardzo pozytywną osobą i to mi się w tobie podoba! Moze obserwacja, za obserwacje? Jezei tak, to dodaj mnie i napisz u mnie w kom (na 100% dam follow back)

  Mam do ciebie prośbę, jestem tu nowa i nie wiem, czy komuś podoba się to co pisze, możesz zajrzeć? Z góry dziękuję z całego serduszka :))
  Cześć :* http://pinkintherain.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kazdej piszesz osobie ze jest pozytywna ? :D

   Usuń
  2. ... Hmm... Nie wiem czy to dobrze byc pozytywna?;). Jasne - zalezy od kontekstu- byle nie był medyczny :))))

   Usuń
 5. no i tak to sie odbijają dzisiaj te "dżendery"

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie to kultowe teksty. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie mi przypomniałaś, że ja przez wiele wiele lat byłam przekonana, że hasło brzmi: "Dzień dobry, jestem Skobry". No wiesz... Skobry... Chyba nazwisko takie albo coś :) Dopiero później moja Mamcia mnie uświadomiła w tej kwestii :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dobre:). Ja tez kilka rzeczy tak sobie wkręciłam:). Najlepsza jest piosenka czerwonych gitar z tekstem dotyczącym psa, ze " głos wybrzeża w pysku niósł". Myslalam, ze to jakas gruba metafora a to o gazetę chodziło :D

   Usuń
  2. To ja miałam taki wkręt jeszcze z piosenką "Fantazja" Fasolek :) Byłam przekonana, że w zwrotce jest tekst: "nawet do ufolisty pisze" a nie "nawet do UFO listy pisze". Ufolista jak wiadomo to zajęcie takie jak futbolista, bejsbolista itp. :) Zawód wyuczony wręcz :D

   Usuń
 8. Alkohol zagarnął dla siebie i zabrał niejedną taką fascynującą postać, a szkoda...
  Wpis bardzo fajny, jak zwykle zresztą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To sie czesto jakos wiąże - alkohol z nieposkromiona osobowością.

   Usuń
  2. Moim zdaniem to kwestia wrażliwości, innego spojrzenia na ten świat...

   Usuń
  3. Coś w tym jest. Może czuja zbyt mocno...

   Usuń
 9. Część tych satyrycznych wypowiedzi kojarzę, aczkolwiek nie na tyle aby łączyć go z ów Panem, dzięki Tobie człowiek nadrabia trochę kultury, bo zdziczałby już zupełnie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przesadzasz oczywiscie:). To ja sie uczę od Was- cały czas:)

   Usuń
  2. Nie, nie Kochana! Nie przesadzam! :-)

   Usuń
 10. ja Twoj czwartek czytam w piateczek ale. ...fajowy tekst :D lubie zaczynac dzien Twoimi tekstami :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Będę się z tego śmiać nawet za 50 lat :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Miło, że przypomina się takie osobowości jak P. Dobrowolski, dziś już (jak i po komentarzach widać) ciut zapomniane.
  Niestety, nawet najlepszym kabaretom daleko dziś do poziomu Dobrowolskiego, programów "60 minut na godzinę" czy choćby "Powtórki z rozrywki".
  A wszak wszystko wolno powiedzieć teraz.
  A może właśnie dlatego? Kto wie;)
  Pozdrawiam sedecznie i czekam na "wasz ulubiony ciąg dalszy";)

  OdpowiedzUsuń