piątek, 29 kwietnia 2016

Czerwony Kapturek i najsłabsze ogniwo, czyli zapiski filozofa chłopskiego


Narada. Skulona w kącie Malkontentka usiłuje wtopić się w brzydkie krzesełko i zniknąć z pola rażenia groźnego wzroku prelegenta. Kręcenie się, skrzypienie – źle widziane. Siedzimy jakoby nas nie było. Warto jeszcze przybrać inteligentny wraz twarzy, o ile ktoś jest w stanie wznieść się na tak wyrafinowane wyżyny sztuki aktorskiej. Nuda. Ciężkie oko się przymyka, stłumiony ziew wykrzywia oblicze, miarowe uderzenia klawiatury wprowadzają w słodki trans, błoga senność otula malkontencką świadomość. Śpij Zenek śpij.
- Nie śpij do cholery – syk szefa przenosi Malkontentkę  ze słonecznej plaży, po której chwilę wcześniej galopowała z wdziękiem młodego słonia, powiewając figlarnie fałdami tłuszczu - wprost na salę konferencyjną i twardy stołek.
- Nie śpię – odsykuje Malkontentka - głowa mnie boli i przymknęłam oczy.
- To niech cię nie boli, albo przynajmniej nie chrap …

Bezczelność...

Obrażona Malkontentka przelewa się nieco na krzesełku i przezornie zaczyna śledzić dyskusję… uważnie, coraz uważniej…. Alarm! Poziom irytacji niebezpiecznie wzrasta!
- Systemy
- Najsłabszym ogniwem jest człowiek
- System A
- System B
- Najsłabszym ogniwem jest człowiek
- Automatyka
- System C
- Mechanizacja
- Komputery
- System
- Najsłabszym ogniem jest człowiek… - mówi człowiek. Ale nie, nie taki tam zwykły człowiek. Bo to przecie inny człowiek jest najsłabszym ogniwem. Nie on. 
Co jest? Dobra zmiana, czy jak?
Malkontencka irytacja rozlewa się czarną plamą wściekłości przed oczami.…

Paradoks. Człowiek ma być najsłabszym ogniwem systemu, który sam stworzył… Straszliwe i chyba groźne - jak preludium do samounicestwienia.
Skąd ten brak szacunku do człowieka u... człowieka? Skąd ten brak refleksji? Brawo. Olejmy wszystko.W imię dmuchania we własne skarlałe ego wytnijmy puszczę, zniszczmy wielowiekowe tradycję, uśmierćmy konie i wilki! Tak wilki koniecznie. Bo zeżarły babcię i zrobiły w kuku Czerwonego Kapturka. Zatrujmy jeszcze doszczętnie Planetę i zabetonujmy lasy. I zostanie nam kloaka. I kilka pomników tupolewa. Howgh.
No to żeśmy klapnęli na dupsku moje drogie najsłabsze ogniwa.

A póki co – miłego długiego weekendu. I pamiętajcie – bądźcie tymi, którzy SĄ a nie pędzą w oszalałym tłumie baranów. Po coś to życie mamy… A człowiek nigdy nie będzie najsłabszym ogniwem - naucza Malkontentka - piątkowy samozwańczy trybun i filozof chłopski.

Aha - jeszcze jedno - przypomnijcie mi, żeby Malkontentka nie oglądała więcej polityki w telewizorze.

22 komentarze:

 1. Przypominam: nie oglądaj polityki w tv i wywiadów w radio - to niezdrowe.

  Boże ile ja takich spotkań przeszłam w swoim życiu, nie da się zliczyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam ten ból - spotkania, wykłady, zjazdy - masakra. Nigdy więcej! A co do polityki, to trudno tego nie ogladać, skoro wylewa się z każdego zakamarka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie napisałaś: "bądźcie tymi, którzy SĄ" <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :)
   aaa i przypominam Ci nie oglądaj polityki w telewizorze :D

   Usuń
 4. Łojeju, takie spotkania to ciężki temat. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. człowiek człowiekowi wilkiem... każdy gatunek ma swój koniec, może jesteśmy za mądrzy na tę planetę? i za głupi w tej swojej mądrości.
  btw, masz cudowny styl pisania. nie można wzroku oderwać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przedostatni akapit bardzo mi się spodobał, szczególnie zdanie "bądźcie tymi, którzy SĄ a nie pędzą w oszalałym tłumie baranów". Nie lubię wyścigu szczurów, chociaż lubię być w czymś co robię najlepsza - dla samodoskonalenia się, a nie żeby przypodobać się innym...

  Miłego weekendu, oby majówka zaskoczyła nas dobrą pogodą! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. JESTEM jaka jestem, "mała niedoskonała", ja - najsłabsze ogniwo:) I dobrze mi z tym! Miłego weekendu Kasiu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. oj gdzies juz to slyszalam, chyba zrobila sie na to moda, ze czlowiek taki niedoskonaly, ze nie mozna go tak 'zaprogramowac', ze maszyny lepsze i wydajniejsze.....to prawie jak 'Bajki Robotow' Lema w realu..
  Milego Weekendu kochana :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Pieknie napisane "być tymi którzy sa"

  OdpowiedzUsuń
 10. No niestety świat jest pełen paradoksów, a dużo ludzi to niestety hipokryci. Mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni i będziemy trochę lepiej traktować siebie nawzajem i w końcu zapanuje jakaś równość.

  OdpowiedzUsuń
 11. brak szacunku no właśnie dziś słuchałam jakiegoś wykładu i tam ktoś sie wypowiadał że kultura osobista, wrażilwość to są zanikające rzeczy dziś niemile widziane

  OdpowiedzUsuń
 12. Wyłącz telewizor i ciesz się długim weekendem :)

  OdpowiedzUsuń
 13. chyba nie będzie lepiej wśród ludzi, tylko coraz gorzej, tak czuję..

  OdpowiedzUsuń
 14. Dużo racji w tym, co mówisz. W końcu to człowiek to wszystko (mówię oczywiście o zdobyczach cywilizacji) stworzył. Poza tym warto właśnie być, a nie tylko pędzić bez opamiętania.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mamy nadzieję, że nie będzie jeszcze gorzej w szybkim tempie, niestety na "lepiej" nie ma co liczyć :/

  OdpowiedzUsuń
 16. nie oglądaj polityki w telewizorze, przypominam! ani w radio ani w prasie!

  OdpowiedzUsuń
 17. Co do polityki w telewizorze - rozumiem w 100% i zdecydowanie staram się unikać ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Heh ja to się często czuję najsłabszym ogniwem:P Ale polityki w tv już staram się jak najmniej oglądać:P wystarczy, że moja babcia ogląda. Połowy nie zrozumie, a dyskutuje, ech

  OdpowiedzUsuń