niedziela, 27 marca 2016

Gorzkie słowo na Święta…. Z miłością do bliźniego naszego…


Ci którzy rezygnują z Wolności w imię odrobiny tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich. (Benjamin Franklin)
Chciałam napisać o uchodźcach.
Chciałam napisać o tym, że ludzie, którym bomby spadają na głowy mają prawo się bać i mają prawo uciekać. Chronić życie… Czy nie tak mówią katolicy? Chronić życie. Od poczęcia aż do naturalnej śmierci…. Ok. Jeśli przyjmiemy, że seria z karabinu maszynowego w poprzek przez brzuch, albo w skroń – przez mózg - jest przyczynkiem do śmierci naturalnej – spoko, odwracajmy oczy.
Chciałam powiedzieć, że jestem świadoma, że w pochodzie nieszczęsnych uciekinierów, między zdruzgotanymi ofiarami wojny kryją się jednostki niepożądane, ale są tam przede wszystkim zwykli, normalni ludzie. Prawdziwi. Śmiertelnie przestraszeni. Nikt dla zabawy nie usiłuje przepłynąć przez morze w dziurawej łódce! Nikt nie prosi o pomoc dla przyjemności…
Chciałam napisać, że nie godzi się przepędzać człowieka, który żebrze o ratunek, tylko dlatego że w jego kraju rodzą się bezwzględni zbrodniarze. Wszyscy jesteśmy podejrzani…? Zaprawdę powiadam wam, że karma wraca.
Chciałam napisać, że moi przodkowie ginęli za ten kraj. Nosili z dumą dziś splugawione hasła – patriotyzm, ojczyzna… i dlatego mimo że nie biorę udziału w procesji Bożego Ciała, nie startuję w ekstremalnej Drodze Krzyżowej, nie czczę rocznicy smoleńskiej pod krzyżem, nie obieram ojca Tadeusza R. za swojego duchowego guru , a Tomasza T. uważam za współczesnego inkwizytora – mam święte prawo do życia w tym kraju. I hordy oszołomów którzy ze swą katolicką miłością wrzeszczą, że kto nie katolik niech wypierdala z tego kraju nie są w stanie mi tego prawa odebrać. To nie są partnerzy do dyskusji – ściana w moim pokoju ma o wiele więcej do zaoferowania w każdym aspekcie – intelektualnym również.
Chciałam napisać, że każdy kto zmusza kobietę do urodzenia dziecka poczętego z gwałtu nie licząc się z jej wolą, niczym nie różni się od gwałciciela.
Chciałam napisać, że gówno mnie obchodzi z kim śpisz i w co wierzysz- bylebyś nikomu krzywdy nie czynił i nie przymuszał mnie do swoich praktyk.
Chciałam napisać, że odróżniam wiarę od religii i na tych podwalinach buduję swój światopogląd.
Chciałam napisać, że jestem osobą wierzącą.
Chciałam napisać, że nie uczestniczę w obrzędach żadnej religii, uznając religie za zło samo w sobie….
Chciałam napisać, że dziś z naszego zapiecka przyglądamy się współczesnej wojnie religijnej, zrodzonej z opętania. Opętanie religijne to najniższa forma egzystencji – w każdym wykonaniu! A my to miejmy w dupie. Przecież nas to nie dotyczy, ba - załatwimy sobie tak, żeby nas nie dotyczyło.

Niech na całym świecie wojna
Byle polska wieś bezpieczna
Byle polska wieś spokojna

Chciałam napisać, że z przerażeniem obserwuję, jak Europę ogarniają mroki. Gorsze niż te średniowieczne. A to za sprawą powstających niczym grzyby po deszczu ruchów skrajnie prawicowych. Budzą się demony. A my nie odrobiliśmy lekcji, nie wyciągnęliśmy wniosków z historii. Nie dajmy sobie jednak odebrać wolności w imię tej ułudy bezpieczeństwa…
Chciałam napisać
Ale nie napisze tego.
Nie napiszę,
bo jestem lewakiem,
bo jara mnie loose blues Hartmana,
bo słucham profesor Środy
i wreszcie
…bo jestem Polką drugiej kategorii.

Bez równości nie ma wolności, bo tam, gdzie jednym nie wolno czynić tego, co drudzy czynić mogą, musi być z jednej strony niewola, a z drugiej despotyzm. (manifest Towarzystwa Demokratycznego Polskiego)

Nie boisz się? Wrócisz tu?
Miłego Świętowania… Podzielmy się jajeczkiem i dobrym samopoczuciem.10 komentarzy:

 1. co tu pisać...zgadzam sie że nie odrobiona została praca z historii

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda że na dobrą sprawę my- małe jednostki nie możemy nic z tym zrobić ://

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zgadzam się z Twoimi słowami...eh

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałam powiedzieć... mam odmienne poglądy, ale szanuje Twoje racje. Jestem gdzieś pośrodku, kształtuje swoją własną opinię w tej kwestii. Bardziej skłaniam się ku konserwatyzmowi, jednak nie sposób nie szanować Twojego zdania i przytaknąć. Jesteś dobrym człowiekiem...

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałam powiedzieć... mam odmienne poglądy, ale szanuje Twoje racje. Jestem gdzieś pośrodku, kształtuje swoją własną opinię w tej kwestii. Bardziej skłaniam się ku konserwatyzmowi, jednak nie sposób nie szanować Twojego zdania i przytaknąć. Jesteś dobrym człowiekiem...

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam kochana Sisi. Brak mi słów... Też jestem Polką drugiej kategorii... Strach "patrzeć " co się w Polszy dzieje... Chciałam powiedzieć, że ... Nie tego też jak Ty moja droga nie napiszę... Pozdrawiam świątecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja nie jestem żadnym z nich ani lewakiem ani prawicowcem, uważam że nasz cały rząd jest do wymiany od pierwszego do ostatniego posła, potrzeba tam ludzi młodych którzy zmienią coś w tym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 8. Amen, nic dodać nic ująć. Smutne to i straszne....

  OdpowiedzUsuń
 9. ja nie mam zdań na ten temat. nie interesuje mnie to kto gdzie z kim . ja oczekuję efektów żeby wszystkim było lepiej:)

  OdpowiedzUsuń
 10. To wszystko prawda ale jest to trudniejsze niż większości się wydaje :/

  OdpowiedzUsuń